www.corpus-christi-parish.com


1000 S. Wenona, Bay City, MI 48706
parish2014@corpus-christi-parish.com
 
Parish Administration/Faith Formation Office

1008 S. Wenona, Bay City, MI 48706
OFFICE HOURS:
Monday - Thursday 9:00 a.m. - 4:00 p.m.
Friday 9:00 a.m. - 12-Noon

 
LITURGY SCHEDULE:
Saturday: 4:30 p.m.
Sunday: 8:00 a.m., 10:15 a.m.
Monday, Tuesday, Wednesday, Friday, Saturday: 8:00 a.m.
Thursday: 6:30 p.m.
Holyday Mass: Consult Bulletin
 
PARISH STAFF
Parochial Administrator: Rev. Robert Kelm
     Email: rjkelm@live.com
Associate Pastor: Rev. Kevin N. Kerbawy
     Email: kayn1949@yahoo.com
Pastoral Minister: Sr. Joann Plumpe
     Email: jplumpe@adriandominicans.org
Music Director: Jan Spaulding
Musician: Andrew Ratajczak
Director of Faith Formation: Mary Dierich
     Email: mbdierich@gmail.com
Business Manager: Julie Stewart
     Email: ccboffice@aol.com
Office Manager: Mary Ann Marciniak
Volunteer & Social Coordinator: Mary Ann Marciniak
     Email: maryamarciniak@aol.com
FF Secretary/Office Assistant: Karen Polega
     Email: klpolega@gmail.com
Maintenance Supervisor: Ned Benford

     Email: nedbenford@gmail.com

Maintenance: Chris Miller
Webmaster: Jennifer Ayers
     Email: jennifer@starr-rhapsody.com
 
TELEPHONE DIRECTORY
Parish Office: (989) 893-4073
Fax: (989) 893-7087
Faith Formation: (989) 894-0181
Paul Kerbyson: (989) 893-6567
Bay Area Catholic Schools: (989) 894-8777
 

 

Home General Information Directions Contact Us News
Bulletin Calendar Ministry Schedule Liturgy of the Word Photo Album
Faith Formation Council & Commissions Stewardship Links Walk on Water 5K

Holy Trinity Campus
1000 S. Wenona
Bay City, MI 48706
     St. Hedwig Campus
601 W. Pearl St.
Bay City, MI 48706
Ministry Schedule * Usher's Schedule

Liturgical Ministry Schedule

 

Acolyte

Lector

Bread

Wine

Greeters

 

 

 

 

 

 

Apr-08-17
4:30pm
Saturday 4:30

Wittbrodt, Joyce

Johnson, Jay
Cusick, Charles

Cabala, Charlene
Savoie, Cathy
Sayen, L.S.

(W)Goulet, Dorothy
Cusick, Nancy
Mindykowski, Patricia
(*)Reinsch, Nona
Turmell, Joe
(*)Villano, Marj

(G)Anderson, Alice
(W)Bailey, Shelby
(W)Schingeck, Deb
(G)Schramke, Barbara
(N)Sub Needed

Apr-09-17
8:00am
Sunday 8:00

Ruh, Robert
Treadway, Robert

Giunta, Rozanne
Maurer, David

Kocks, Lynn
Volk, Karen
Weston, Shannan

(*)Bartoszek, Mary
Campbell, Carolyn
(*)Fritz, Laura
Meissner, Mary Jo
(W)Preston, Sally
Schweinsberg, Elaine

(N)Kocks, Tom
(G)Luptowski, Ruth
(G)Luptowski, Tom
(W)Marciniak, Greg
(W)Marciniak, Mary Ann

Apr-09-17
10:15am
Sunday 10:15

Cwiklinski, Trenton
LaBean, Jayden

Mistura, Lynn
Symborski, Tammy

Behmlander, Joanne
Depcinski, Doug
Grzegorczyk, Sue
Shook, Tim

Embrey, Elaine
(W)Feinauer, Julie
Grzegorczyk, Noah
Pinter, Drew
Rajewski, Shirley
Schmidt, Judy
(*)Weidner, Sara

(G)Beekman, Madeline
(G)Jeffers, Judy
(N)Rabidoux, Mary Lou
(W)Witbrodt, Allan
(W)Witbrodt, Lynda

Please sign up in the Sacristy for

Holy Thursday -- Good Friday

Holy Saturday-- Easter Sunday

Services

Apr-22-17
4:30pm
Saturday 4:30

Johnson, Elliana

Bailey, Shelby
Heil, Emily

Clayton, Christine
Johnson, Jen
Turmell, Joe

Depcinski, Doug
Goulet, Dorothy
(*)Savoie, Cathy
(*)Sayen, L.S.
(W)Shook, Tim
Villano, Marj

(G)Anderson, Alice
(N)Schingeck, Deb
(G)Schramke, Barbara
(W)Sub Needed
(W)Sub Needed

Apr-23-17
8:00am
Sunday 8:00

Kaczynski, Katie

Preston, Sally
Vogl, Sue

Dieter, Susan
Fortin, Rita
Giunta, Rozanne

Bartoszek, Mary
Campbell, Carolyn
(W)Fritz, Laura
Kocks, Lynn
(*)Volk, Karen
(*)Weston, Shannan

(W)Kocks, Tom
(W)Mielens, Donald
(N)Pawlak, Mary
(G)Schulz, Joann
(G)Schulz, Wayne

Apr-23-17
10:15am
Sunday 10:15

Cwiklinski, Trenton
LaBean, Jayden

Matuszewski, Chip
Schmidt, Judy

Houle, Emily
Rajewski, Shirley
Symborski, Tammy
Weidner, Sara

(*)Embrey, Elaine
(*)Feinauer, Julie
Grzegorczyk, Noah
Grzegorczyk, Sue
Kasemeyer, Jessica
(W)Pinter, Drew
Zirwes, Maureen

(G)Beekman, Madeline
(G)Buehl, Jill
(W)Hollenbeck, Marie
(W)Kasemeyer, Jon
(N)Rasmer, Maria

 

 

 

 

 

 

Apr-29-17
4:30pm
Saturday 4:30

Sommer, Joshua
Wittbrodt, Joyce

Cabala, Charlene
Mindykowski, Patricia

Kuhn-Jackson, Katrina
Reinsch, Nona
Wright, Sue

Hanson, Paula
(*)Johnson, Jay
(W)Reder, Logan
(*)Spencer, Julie
Sochacki, Melissa
Niemiec, Yvonne

(G)Reif, Judy
(G)Reszke, Ardith
(W)Toohey, Sister J.
(W)Sub Needed
(N)Sub Needed

Apr-30-17
8:00am
Sunday 8:00

Kaczynski, Katie
Treadway, Robert

Banaszak, Mary Ellen
Woolhiser, Sharon

Osborne, Sue
Schmidt, Anne
Treadway, Larry

Banaszak, Richard
(*)Nowak, Pat
(W)Rex, Martha
(*)Rivet, Joan
Schweinsberg, Elaine
Toner, Carol

(G)Crews, Barbara
(G)Pawlak, Tom
(N)Reder, Agnes
(W)Sullivan, Barb
(W)Young, Kate

Apr-30-17
10:15am
Sunday 10:15

LaBean, Jannah

Banaszak, James
Zirwes, Jerry

Benjamin, Mary Ann
Brandt, Janet
Jankowiak, Naryn
Mistura, Rick

Brandt, Gary
(*)Dammer, Sharon
(*)Houle, Bailey
Matuszewski, Janet
(W)Partlo, Duane
Reder, Tamera
Stewart, Marge

(G)Estes, Amy
(G)Estes, Steve
(N)Partlo, Mary
(W)Rabidoux, Mary Lou
(W)Zirwes, Maureen

 

 

 

 

 

 

May-06-17
4:30pm
Saturday 4:30

Johnson, Elliana

Anthony, Carol
Starr, Rob

Goulet, Dorothy
Villano, Marj
Wachowiak, Cathy

Depcinski, Doug
(W)Grzegorczyk, Sue
(*)Johnson, Jen
(*)Sayen, L.S.
Starr, Patty
Taglauer, Mary Beth

(G)Anderson, Alice
(W)Bailey, Shelby
(W)Schingeck, Deb
(G)Schramke, Barbara
(N)Warner, Trish

May-07-17
8:00am
Sunday 8:00

Reder, Ian
Reder, Paul

Pagryzinski, Sharon
Villano, Teresa

Meissner, Mary Jo
Pagryzinski, Mike
Pond, Diane

(*)Dieter, Susan
(*)Giunta, Rozanne
Kocks, Lynn
Preston, Sally
(W)Soderquist, Tom
Toner, Carol

(G)Kocks, Tom
(G)Maurer, Josh
(N)Pond, Leonard
(W)Schulz, Joann
(W)Schulz, Wayne

May-07-17
10:15am
Sunday 10:15

Cwiklinski, Trenton
LaBean, Jayden

Miller, Thomas
Sullivan, Shaun

Butts, Darlene
Kasemeyer, Jessica
Pinter, Drew
Simon, Marie

Embrey, Elaine
(*)Feinauer, Julie
Grzegorczyk, Noah
(*)Houle, Emily
(W)Rajewski, Shirley
Schmidt, Judy
Symborski, Tammy

(G)Charters, Mary L
(W)Jeffers, Judy
(N)Kasemeyer, Jon
(G)Miller, Louise
(W)Thompson, Becky

 

 

 

 

 

 

May-13-17
4:30pm
Saturday 4:30

Sommer, Joshua
Wittbrodt, Joyce

Lorenger, Jeanine
Toohey, Sister Joanne

Cabala, Charlene
Hanson, Paula
Mindykowski, Patricia

(W)Brandt, Gary
Brandt, Janet
(*)Clayton, Christine
Johnson, Jay
(*)Reinsch, Nona
Turmell, Joe

(W)Reif, Judy
(W)Reszke, Ardith
(G)Sub Needed
(G)Sub Needed
(N)Sub Needed

May-14-17
8:00am
Sunday 8:00

Treadway, Larry
Treadway, Robert

Jankowiak, Rick
Kuhn, Michael

Bartoszek, Mary
Campbell, Carolyn
Fritz, Laura

Banaszak, Richard
(*)Kuhn, Pat
(W)Osborne, Sue
Rex, Martha
(*)Schmidt, Anne
Woolhiser, Sharon

(W)Dabrowski, Larry
(W)Dabrowski, Linda
(N)Jankowiak, Jan
(G)Luptowski, Ruth
(G)Luptowski, Tom

May-14-17
10:15am
Sunday 10:15

LaBean, Jannah
Richards, McKenzie

Pentkowski, David
Ahearns, Mary

Duemler, Ann
Partlo, Duane
Shook, Tim
Volk, Karen

Benjamin, Mary Ann
Houle, Bailey
(*)Jankowiak, Naryn
Matuszewski, Janet
(*)Reder, Tamera
Stewart, Marge
(W)Weidner, Sara

(G)Lampkin, Nita
(G)Partlo, Mary
(N)Spliedt, Myrna
(W)Witbrodt, Allan
(W)Witbrodt, Lynda

 

 

 

 

 

 

May-20-17
4:30pm
Saturday 4:30

Johnson, Elliana

Banaszak, James
Kuhn-Jackson, Katrina

Depcinski, Doug
Reder, Logan
Spencer, Julie

(W)Goulet, Dorothy
Johnson, Jen
(*)Savoie, Cathy
Villano, Marj
Wachowiak, Cathy
(*)Wright, Sue

(G)Anderson, Alice
(W)Bailey, Shelby
(W)Schingeck, Deb
(N)Schramke, Barbara
(G)Sub Needed

May-21-17
8:00am
Sunday 8:00

Kaczynski, Katie

Maurer, David
Nowak, Pat

Rivet, Joan
Soderquist, Tom
Toner, Carol

Kocks, Lynn
(*)Meissner, Mary Jo
Pagryzinski, Sharon
(W)Pond, Diane
(*)Preston, Sally
Weston, Shannan

(G)Kocks, Tom
(N)Pawlak, Mary
(G)Pond, Leonard
(W)Schulz, Joann
(W)Schulz, Wayne

May-21-17
10:15am
Sunday 10:15

Cwiklinski, Trenton
LaBean, Jayden

Dammer, Sharon
Mistura, Lynn

Embrey, Elaine
Feinauer, Julie
Grzegorczyk, Noah
Grzegorczyk, Sue

(*)Houle, Emily
(*)Kasemeyer, Jessica
Pinter, Drew
(W)Rajewski, Shirley
Zirwes, Maureen
Sochacki, Melissa
Starr, Patty

(N)Bess, Helen
(W)Dietlein, Susan
(W)Hollenbeck, Marie
(G)Kasemeyer, Jon
(G)Thompson, Becky

 

 

 

 

 

 

May-27-17
4:30pm
Saturday 4:30

Sommer, Joshua
Wittbrodt, Joyce

Anthony, Carol
Johnson, Jay

Mynsberge, Sue
Mynsberge, Tom
Niemiec, Yvonne

(*)Brandt, Gary
(*)Brandt, Janet
(W)Cabala, Charlene
Mindykowski, Patricia
Sayen, L.S.
Shook, Tim

(G)Reif, Judy
(G)Reszke, Ardith
(W)Toohey, Sister J.
(W)Warner, Trish
(N)Sub Needed

May-28-17
8:00am
Sunday 8:00

Treadway, Larry
Treadway, Robert

Giunta, Rozanne
Henderson, Jeanne

Kuhn, Michael
Kuhn, Pat
Schweinsberg, Elaine

Banaszak, Richard
Campbell, Carolyn
Dieter, Susan
(*)Rex, Martha
(*)Volk, Karen
(W)Woolhiser, Sharon

(G)Fritz, Laura
(W)Marciniak, Greg
(W)Marciniak, Mary Ann
(N)Mielens, Donald
(G)Osborne, Sue

May-28-17
10:15am
Sunday 10:15

LaBean, Jannah
Richards, McKenzie

Krakowski, Steven
Symborski, Tammy

Butts, Darlene
Richards, Heather
Schmidt, Judy
Simon, Marie

Benjamin, Mary Ann
(*)Houle, Bailey
Matuszewski, Janet
(W)Partlo, Duane
Reder, Tamera
Stewart, Marge
(*)Weidner, Sara

(N)Buehl, Jill
(G)Charters, Mary L.
(G)Miller, Louise
(W)Partlo, Mary
(W)Rasmer, Maria

 

Schedule Guide

Wine Ministers: (W) Wine Captain (washes cups after Mass)

(*) Table Setters

Greeters: (W) Wenona St. Entrance (G) Gathering Room (N) North Entrance 

If you cannot serve when scheduled, it is YOUR responsibility to find a substitute! Please use the contact information provided on the back of the Schedule to find a sub.

We will need MANY Ministers to serve during Holy Week. Please consider signing up to serve at one of the Holy Week services when the sign up sheets are posted in the Sacristy. We will make an announcement at Mass when the sign up sheets become available.

 

 

Usher's Schedule

Home | Bulletin | Calendar | Contact Us | Council & Commissions | Directions | Faith Formation | General Information | Links | Liturgy of the Word | Ministry Schedule | News | Photo Album | Stewardship

© Corpus Christi Parish. All Rights Reserved. Website Design by Starr-Rhapsody Creations